Teória vyučovania fyziky

Študijný odbor:    Teória vyučovania fyziky
Dĺžka štúdia:   4 roky (denná forma) / 5 rokov (externá forma)
Garant:   prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc.
Získaný titul:   Philosophiae doctor (PhD.)
  4 (denná forma) / 2 (externá forma)

Absolvent doktorandského štúdia nadobudne predpoklady pre vedeckú prácu v didaktike fyziky a v príbuzných aplikovaných odboroch (fyzika, pedagogika a pod.). Ovláda vedecké metódy výskumu v oblasti vyučovania fyziky. Má osvojené zásady vedeckej práce, metodiku výskumu, vedecké formulovanie problémov, etické a spoločenské stránky vedeckej práce. Výskum dokáže vykonávať s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti. Absolvent je schopný analyzovať a vytvárať nové postupy pri vyučovaní fyziky a experimentálne ich overovať. Dokáže hodnotiť a analyzovať znalosti žiakov a študentov a zavádzať nové technológie do vyučovania fyziky. Je schopný využívať nové technológie pri vzdelávaní poslucháčov a pri celoživotnom vzdelávaní učiteľov, vrátane e-learningu. Absolvent je schopný šíriť vedecké poznatky medzi odbornou verejnosťou a samostatne vykonávať vzdelávanie učiteľov fyziky. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti z vedných disciplín umožnia absolventovi byť dostatočne adaptabilným a logicky mysliacim pri riešení problémov v rôznych oblastiach spojených s vyučovacím procesom a novými didaktickými technológiami. Získa tiež skúsenosti s prezentáciou výsledkov na vedeckých konferenciách a pri ich publikovaní v domácich a medzinárodných vedeckých časopisoch. Absolvent získava najnovšie teoretické poznatky v teórii vyučovania fyziky, systematicky sleduje rozvoj vedného odboru v medzinárodnom meradle. Absolvent ovláda vedecké metódy vo fyzike, pedagogike a príbuzných odboroch vrátane informačných a komunikačných technológií, ktoré tvorivo uplatňuje v základnom aj aplikovanom výskume. Vedecky báda a prináša vlastné riešenia problémov. Má schopnosti formulovať vedecký problém, vypracovať projekt a viesť riešiteľský kolektív.

Témy dizertačných prác
Tézy k prijímacím skúškam na doktorandské štúdium
Odborová komisia: Teória vyučovania fyziky
Školitelia doktorandského štúdia