Teória vyučovania informatiky

Študijný odbor:    Teória vyučovania informatiky
Dĺžka štúdia:   4 roky (denná forma) / 5 rokov (externá forma)
Garant:   prof. Ing. Milan Turčáni, CSc.
Získaný titul:   Philosophiae doctor (PhD.)
  4 (denná forma) / 2 (externá forma)

Uchádzač o doktorandské štúdium získa postupne počas štúdia predpoklady pre vedeckú prácu v študijnom programe Teória vyučovania informatiky a v niektorých príbuzných aplikovaných odboroch (informatika, pedagogika a pod.). Naučí sa ovládať vedecké metódy výskumu v oblasti vyučovania informatiky. Osvojí si zásady vedeckej práce, metodiku výskumu, vedecké formulovanie problémov, etické a spoločenské stránky vedeckej práce. Výskum dokáže vykonávať s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti. Študent bude schopný analyzovať a vytvárať nové postupy pri vyučovaní informatiky a experimentálne ich overovať. Dokáže hodnotiť a analyzovať znalosti žiakov a študentov a zavádzať nové technológie do vyučovania informatiky. Bude schopný využívať nové technológie pri vzdelávaní poslucháčov a pri celoživotnom vzdelávaní učiteľov, vrátane e-learningu. Počas štúdia získa schopnosti šíriť vedecké poznatky medzi odbornou verejnosťou a samostatne vykonávať vzdelávanie učiteľov informatiky. Nadobudnuté vedomosti a zručnosti z vedných disciplín umožnia doktorandovi počas štúdia byť dostatočne adaptabilným a logicky mysliacim pri riešení problémov v rôznych oblastiach spojených s vyučovacím procesom a novými didaktickými technológiami. Získa tiež skúsenosti s prezentáciou výsledkov na vedeckých konferenciách a pri ich publikovaní v domácich a medzinárodných vedeckých časopisoch. Doktorand získava počas štúdia najnovšie teoretické poznatky v teórii vyučovania informatiky, systematicky sleduje rozvoj vedného odboru v medzinárodnom meradle, ovláda vedecké metódy v informatike, pedagogike a príbuzných odboroch vrátane informačných a komunikačných technológií, ktoré tvorivo uplatňuje v základnom aj aplikovanom výskume. Vedecky báda a prináša vlastné riešenia problémov. Má schopnosti formulovať vedecký problém, vypracovať projekt a viesť riešiteľský kolektív. Predpokladá sa, že viacerí absolventi doktorandského štúdia budú pokračovať v postdoktorandskom štúdiu na zahraničných univerzitách.

Témy dizertačných prác
Tézy k prijímacím skúškam na doktorandské štúdium
Odborová komisia: Teória vyučovania informatiky
Školitelia doktorandského štúdia