Matematicko-štatistické a informačné metódy v ekonómii a finančníctve

Študijný odbor:    Štatistika
Dĺžka štúdia:   2 roky (denná forma) / 3 roky (externá forma)
Garant:
Získaný titul:   Magister (Mgr.)
  20 (denná forma) / 0 (externá forma  sa v ak. roku 2021/22 neotvára)

Štatistická analýza údajov je súčasťou mnohých oblastí. V dnešnej dobe sa spracováva veľké množstvo hromadných údajov s cieľom získať z nich relevantné poznatky. Či už ide o sféru obchodu (predikcia preferencií a správania sa zákazníkov), finančníctva (analýza priebehu časových radov finančných ukazovateľov a predikcia ich budúcich hodnôt), poisťovníctva a bankovníctva (odhad rizikovosti klientov), alebo štátnej správy (Štatistický úrad SR, ministerstvá).

Štatistika je tiež prirodzenou súčasťou prírodovedných (biológia, geografia, informatika, atď.) aj socio-demografických disciplín. Vďaka nej máme nástroje na vyjadrenie vzťahov a súvislostí medzi javmi, na predvídanie správania sa javov v budúcnosti a tiež na hľadanie vplyvných faktorov pôsobiacich na konkrétny jav. Je to progresívna vedná disciplína a v súčasnosti takmer každá inštitúcia alebo úrad priamo či nepriamo potrebuje a využíva výstupy rôznych štatistických analýz. Tento študijný program je fúziou troch oblastí: matematiky, ekonómie a informatiky s hlavným potenciálom získania a uplatnenia potrebných vedomostí a zručností v oblasti štatistiky a ekonómie a finančníctva.

Záverečné práce
Prax počas štúdia