Fyzika materiálov

Študijný odbor:    Fyzika
Dĺžka štúdia:   2 roky (denná forma) / 3 roky (externá forma)
Garant:   prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Získaný titul:   Magister (Mgr.)
  20 (denná forma) / 0 (externá forma  sa v ak. roku 2021/22 neotvára)

Magisterský študijný program Fyzika materiálov nadväzuje na bakalársky študijný program Fyzika. Materiály sú základom technického pokroku a ich vývoju a výrobe je neustále venovaná veľká pozornosť. Vedecko-výskumné pracovisko katedry fyziky sa venuje predovšetkým tradičnej keramike, čo je pokračovaním takmer 50 ročnej tradície takto orientovaného výskumu. Pozornosť venujeme najmä praktickej príprave - naši študenti využívajú moderné laboratóriá a pracujú na špičkových prístrojoch, kde sa realizuje výskum termofyzikálnych, mechanických a elektrických vlastností predovšetkým keramiky používanej v energetike a stavebníctve. Študenti magisterského štúdia sa už priamo zúčastňujú na riešení výskumných úloh štátneho i medzinárodného programu. Štruktúra študijného programu je tvorená tak, aby bol rešpektovaný profil absolventa a jeho uplatnenie v praxi. Študenti majú možnosť časť štúdia absolvovať v zahraničí, a tiež môžu absolvovať krátke praxe v iných výskumných pracoviskách na spolupracujúcich univerzitách. Naši študenti majú k dispozícii databázu špecializovanej literatúry nahromadenej za roky pracovníkmi Termofyzikálneho laboratória katedry fyziky. Malý počet študentov odboru umožňuje efektívny kontakt s učiteľmi, ktorí tvoria kolektív produkujúci nadpriemerné výsledky publikované na medzinárodnej úrovni. Samozrejmosťou sú zrekonštruované internáty, možnosť stravovania sa, štipendiá, mobility a dostupnosť kultúrnych a športových aktivít.

Záverečné práce
Prax počas štúdia